Logo VULCAN - Razem dla lepszej oświaty
Nabór do szkół podstawowych

Oferta jednostki

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 6

ul. Poprzeczna 1, 49-300 Brzeg

tel. 77 4045840

e-mail: sekretariat@psp6brzeg.pl

WWW: http://psp6brzeg.szkolnastrona.pl

imię i nazwisko dyrektora: Anna Krokosz

Lista oddziałów

Nazwa oddziału Szczegóły
ODDZIAŁ DO NABORU (PSP 6) AngielskiAngielski

Dodatkowe informacje

Jednostka publiczna/niepubliczna:
Publiczna
Budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych:
Nieprzystosowany
Prowadzi świetlicę:
Tak

Opis jednostki

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im.Tadeusza Kościuszki posiada oddziały sportowe na poziomie II etapu edukacyjnego z kierunkami kształcenia sportowego piłka nożna (dziewczęta) i piłka nożna (chłopcy). Na wysoką jakość pracy placówki składa się dorobek 92 nauczycieli, w tym 18 specjalistów zatrudnionych na etatach wsparcia, dwóch pedagogów, pedagoga specjalnego, psychologa i logopedy szkolnego oraz tyflopedagoga podejmującego terapię uczniów z wadą wzroku i surdopedagoga prowadzącego terapię uczniów z zaburzeniami słuchu. Wszystkie zajęcia prowadzone są w specjalnie przygotowanych gabinetach terapeutycznych. Dzięki pracy grona pedagogicznego i działaniom nastawionym na pracę z uczniem zdolnym i słabym szkoła uzyskuje wysokie wyniki z egzaminów zewnętrznych.                                                                                                         
CO PSP NR 6 OFERUJE KAŻDEMU SZEŚCIO - I SIEDMIOLATKOWI ?
Najmłodsi uczniowie mają w naszej szkole warunki podobne do tych w przedszkolu. Zgodnie z wymaganiami MEN: okres adaptacyjny trwa tak długo, jak to jest konieczne w odniesieniu do potrzeb najmłodszych uczniów, treści programu oraz sposób i tempo jego realizacji dostosowane są do indywidualnych możliwości uczniów. Czas trwania zajęć edukacyjnych i ich intensywność oraz długość przerw dostosowane są do potrzeb i możliwości dzieci. W każdej sali lekcyjnej wyodrębniono miejsce na podręczniki i przybory szkolne, w pobliżu sali lekcyjnej lub w gabinecie wydzielone jest miejsce do zabawy. Wszystkie gabinety lekcyjne wyposażone zostało w tablice interaktywne. Placówka organizuje dodatkowe zajęcia po lekcjach, rozpoznawane są potrzeby uczniów (trudności w uczeniu się i szczególne uzdolnienia) we współpracy z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Brzegu. Szczególnym powodzeniem cieszy się uruchomiona w programie "Laboratoria Przyszłości" pracownia kulinarna. Opieka świetlicowa organizowana jest dla dzieci w podobnym wieku, w zajęciach świetlicowych biorą udział zarówno uczniowie, którzy przebywają w niej systematycznie, jak i dzieci korzystające ze świetlicy nieregularnie, w planie działań świetlicy uwzględnione są wskazane przez MEN zadania – wśród nich obowiązkowe zajęcia ruchowe, zajęcia rozwijające zainteresowania. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom uczniów, świetlica została wyposażona w tablicę interaktywną. Świetlica szkolna pełni funkcję opiekuńczą w godzinach od 6:30 do 16:00.
Nauczyciele to wyspecjalizowana kadra, stale podnosząca swoje kwalifikacje. Aktywnie uczestniczą w różnorodnych formach doskonalenia w zakresie pracy z młodszym uczniem.
Nauczyciele tworzą i wdrażają innowacyjne rozwiązania oraz programy i projekty wspierające rozwój ucznia w młodszym wieku szkolnym:  
1. Projekt przyjęcia przedszkolaków do szkoły pt. „Dzisiaj jeszcze przedszkolaki jutro już pierwszaki” mający na celu niwelowanie u dzieci sześcio/siedmioletnich stresu związanego z podjęciem nauki w szkole. 
2. Projekt „Działam, odkrywam, poznaję – dobre wsparcie na starcie” – lekcje bez podręczników, którego celem jest wspomaganie kreatywności i wszechstronnego rozwoju dzieci oraz wspieranie ich w samodzielnym zdobywaniu wiedzy i umiejętności potrzebnych w codziennym życiu.
3. Innowacyjny projekt „Świat ciszy" - program nauczania języka migowego dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, którego celem jest nauka języka migowego jako nowego alternatywnego sposobu porozumiewania się ludzi, przy jednoczesnym uwrażliwieniu na drugiego człowieka.
4."Odkrywamy tajemnice swoich rąk" - innowacyjny projekt usprawniający motorykę małą wśród uczniów klas młodszych.
5."Od grosika do złotówki" - projekt edukacyjny Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Fundacji Warszawski Instytut Bankowości i Union Investment TFI. Celem programu jest nabywanie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi w obszarach zarabiania i ustalania priorytetów przy ich wydawaniu czy oszczędzaniu oraz nabywanie przez uczniów wiedzy i umiejętności o finansowych aspektach zdarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka i bezpiecznych zachowań.
6. Akademia Bezpiecznego Puchatka” - ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.
7. Ogólnopolski program „Dziel się uśmiechem” z PCK. Celem akcji jest edukacja dzieci w wieku szkolnym w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej.
8. Projekt w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Przedsięwzięcie jest wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej, służącą promowaniu zabytków. Głównym celem jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
9. Projekt „Mała książka–wielki człowiek” skierowany do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych, którego celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
10. Program Szkolny Klub Sportowy 2024, w ramach którego uruchomiono dodatkowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla uczniów klas trzecich i czwartych. 11. Program przeciwdziałania wadom postawy, w ramach którego uczniowie i rodzice podejmują działania mające wpływ na kształtowanie prawidłowej postawy ciała. 12. Ogólnopolski Program Wsparcia Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży - Mały Mistrz dedykowany dla uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego. Celem Programu jest stworzenie warunków stymulowania i kształtowania nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci, stworzenie warunków do poprawy sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia dzieci i młodzieży, w tym profilaktyka nadwagi i otyłości oraz promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży
13.Ogólnopolski projekt "Z ekologią na Ty". Projekt jest odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci, wymogi edukacyjne zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego i wychowania przedszkolnego, wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach oraz rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.
14. Program edukacyjny "Kubusiowi Przyjaciele Natury". Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu.
15. Od września w  jednej z klas czwartych rozpoczęto wdrażanie innowacyjnego projektu "Matematyczne Przygody w Świecie Kodu", wprowadzającego uczniów w świat programowania i robotyki.

Przy szkole funkcjonuje Uczniowski Klub Sportowy "Szkolna Akademia Piłkarska", który uzupełnia ofertę sportowych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów klas I-VIII.

Zdjęcia jednostki

Zdjęcie szkoły 1 Zdjęcie szkoły 2 Zdjęcie szkoły 3